www.andreaspinarova.cz

Slackline

Zpět na nabídku kurzů Slackline

Možná jste již také v parku potkali skupinku, která si užívala slunečné odpoledne chozením po šňůře natažené mezi dvěma stromy a dostali jste chuť to také zkusit..."To není přece možné, že se na tom udrží?"

A třeba, stejně jako já před pár lety, netušíte, jak se ta věc jmenuje, kde ji koupit, jak jí napnout a jak se na ní chvíli udržet?

Níže najdete pár tipů pro chůzi po slackline a jednoduchý nákres vzorového slacklinera :-).

Slackline – šířka, napnutí…

  1. Jakou vybrat šířku lajny.
    • V nabídce jsou popruhy 2,5 cm – 5 cm široké. Chodidlo lépe „čte“ užší lajnu, na druhou stranu je psychologicky náročnější srovnat se s tím, že „na té prádelní šňůře se mám teď udržet?“ Máte-li možnost, vyzkoušejte si různé šířky lajny a uvidíte, která Vám sedí lépe.
  2. Jak dlouhou lajnu si natáhnout v úplném začátku.
    • Na úplný začátek je dobré natáhnout lajnu max. 4–6 metrů dlouhou a hodně ji utáhnout aby byl výkmit co nejmenší.
  3. Jak vysoko lajnu natáhnout.
    • Výšku zvolte v začátku max. po kolena. Eliminujete pocit strachu z pádu (často je to právě strach, který nás limituje) a při případném pádu budete v bezpečí.
  4. VŽDY použijte materiál na ochranu stromů!
  5. VŽDY dodržujte bezpečnostní doporučení uvedená v návodu výrobku.

První kroky na slackline – doporučení do začátku

  1. Na úplném začátku se naučte balancovat na jedné noze. Když to jedna zvládne alespoň 15 sekund, zkuste druhou. Poté se naučte stát na obou chodidlech najednou a přidejte krok.
  2. Oči vždy fixujte na nějaký pevný bod před vámi – např. konec lajny. Nedoporučuje se koukat pod nohy na lajnu.
  3. Udržujte rovné držení těla a mírně pokrčená kolena, která reagují na pohyby lajny – tzv. pérují. Zastrčte bradu, nepředklánějte se, ani nezaklánějte. Zkuste udržet osu těla ve směru ucho – rameno – bok – vnější kotník. Zapojte hluboké břicho vytažením boků nahoru ke spodním žebrům (rozkrok k bradě) a zkuste stáhnout spodní žebra dolů k bokům (k rozkroku). Zafixujete tak centrum těla, které vám pomůže se na lajně udržet. Doporučuji také zapojit hýžďové svaly, které Vám spolu s břichem stabilizují pánev. Minimalizujete tak rozpojení mezi horní a dolní částí těla, které způsobuje velkou nestabilitu při běžné chůzi, natož potom při chůzi po lajně.
  4. Držte lokty ve výši ramen, palce vzhůru. Horní končetiny mírně pokrčené pomáhají vyrovnávat výkmity lajny.
  5. Chodidla veďte vždy rovně po lajně palce dopředu. Nechoďte jako Charlie Chaplin :-).
  6. Doporučuji chodit na boso. Bosá noha lépe „čte“ lajnu. Navíc má chůze na boso na lajně velký přínos pro celkový trénink spolupráce celého těla. Tělo je lépe na lajnu napojeno.
  7. Pokud by při prvních pokusech měla lajna pro Vás velký výkmit (většinou do té doby, než se vám podaří zastabilizovat pánev, viz bod 3), poproste někoho ať se posadí doprostřed lajny a tím ji zklidní.
  8. Zkoušejte první kroky. Není důležité kolik kroků uděláte, ale jak dlouho na lajně vydržíte. Nesnažte se o tzv. „přeběhnutí“ lajny. Pravděpodobně se vám to podaří, ale se slackline to nemá nic společného
  9. Vše je o trpělivosti. Zkoušejte a zkoušejte, výsledek se dostaví. Berte to jako hru a neberte se tak vážně! :-)